Ko preživiš pet tednov v nekem delovnem okolju, se navadiš na neko rutino, ki jo razbijaš z razgibanimi vikendi. Naš delovni dan se začne z zbujanjem okoli 7:30 ure. Po prebujanju in zajtrku se delo v bolnišnici začne odvisno od dneva - v ponedeljek in petek so redni sestanki zdravnikov, predstavnikov oddelkov in vodstva bolnišnice o tekočih zadevah, stanju in problemih. Sestanek se začne ob 8:15 in po sestanku opravimo vizito po oddelkih. Do zdaj so bili tukaj trije zdravniki, vsak na svojem oddelku tako, da smo tudi mi trije šli vsak na svoj oddelek. Sedaj se je en od zdravnikov odpravil na dopust, en gre naprej na šolanje, tako da bomo mi morali prevzeti več odgovornosti, v bistvu smo dobili čez svoj oddelek - odrasle, tako da delamo vizite in vodimo paciente mi. Ob torkih in četrtkih je operacijski - “straight to theatre” - dan, kjer se do zdaj rednih primerov ni začelo delati pred 10. uro. Po dogovoru gre en od nas v operacijsko, preostala dva pa gresta pomagat na OPD, kjer se nič ne začne pred 9. uro. Na OPD traja izmena do 13. ure, in v tem času pregledamo tudi po več kot 30 pacientov. Po novem moramo tudi pogledati paciente na našem oddelku pred delom na OPD. Če res ni nekih urgentnih oz. zanimivih primerov, se naš delovni čas zaključi pred 14. uro. Takrat je čas za tržnico in trgovino - najboljše so sveže stvari. Ko pridemo v našo hiško, si pripravimo neko kosilo, kateremu sledi trening/počitek/serije/pisanje blogov/ vsak po svoje. Nekako med 19. in 20. uro si pripravimo večerjo, ki je iz dneva v dan gurmanski presežek, saj naš MasterChef Jan skrbi, da slučajno ne bi shirani šli domov. Po večerji je čas namenjen gledanju filmov, serij ali druženju ob družabnih igrah. Med 23. uro in polnočjo smo vsi v postelji, kot sem dejal v enem od prejšnjih blogov - tu čas teče čisto drugače. Tudi nočne ptice smo relativno hitro v postelji.
Predvsem vikendi so pa tisti, ko je potrebno prekiniti to rutino in se malo razgledati po okolici, spoznavati kulturo in ljudi. Tako smo bili preteklo soboto (29.7.) vabljeni na neko slavje v “Chief’s palace.” Ko smo se usedli v bolnišnični avto, nismo vedeli kaj nas čaka, kam točno gremo, kaj bomo tam delali, vedeli smo le, da bo klasično trajalo cel dan, kot po naših izkušnjah trajajo vse stvari tukaj v Zambiji. Med vožnjo, ki je trajala približno eno uro in je bila le 2 km po asfaltni cesti, preostalih 30 pa po makadamski cesti, sta nam gospoda, ki sta nas peljala, začela malo pojasnjevati dogodek. V Zambiji je 72 jezikov, kar pomeni, da je 72 plemen in 72 poglavarjev. Vsakoletno imajo enkrat praznik, tako je tokrat bil v naši bližini in našem okrožju praznik ljudi, ki govorijo jezik Shikumbila. Chief tradicionalno ponudi “hippota” (povodni konj) za jest, ko smo mi prišli ga je na našo žalost že zmanjkalo. Pričakovali smo nek slavnosten dogodek z kulturnim programom in pogostitvijo - bilo pa je vse prej kot to. Dogodek se je odvijal na nogometnem igrišču, postavljen je bil oder za nastopajoče, ljudje so prodajali različne stvari, na voljo je bila hrana in pijača. Še gasilci so bili tam, samo še Modrijani so manjkali, da bi bila kot prava slovenska veselica. Prvič smo poskusili sladkorni trs - izgleda kot bambus, višji kot koruza in steblo se žveči, izsesaš sladek sok in izpljuneš, ni za tiste s slabimi zobmi - kot zanimivost: domačini so posilirali cel voz v treh urah. Mi smo prej mislili, da žvečijo bambus, ne vem iz katerih razlogov. Imeli smo tudi zdravstveni namen, saj je osebje iz bolnišnice tam izvajalo teste za okuženost s HIVom. Kakšno uro pred temo smo se odpravili nazaj proti Nangomi, Blaž je dobil priložnost, da poskusi to zambijsko off-road vožnjo - še bo lahko vozil.
Kot sem že omenil, so bili tam na požarni straži tudi gasilci iz bližnjega mesta Mumbwa iz njihove gasilske brigade. Kot pravi gasilec si nisem mogel pomagati, da se ne bi malo pozanimal o gasilstvu v tem delu Zambije/sveta. V brigadi, ki zajema 20 operativnih gasilcev in 2 vozili, pokrivajo območje, kjer živi 275.000 ljudi, v samem mestu Mumbwa imajo samo dva stalno delujoča hidranta. V voznem parku imajo Scanio AC 24/70, ki so jo pred kratkim dobili iz Španije, in manjši Isuzu, katerega uporabljajo za bolj mestne/hidrantu dostopne zadeve. Požarov v naravi ne gasijo, saj tako si kmetje pripravljajo zemljo za obdelavo, če slučajno požar ogroža ljudi in premoženje, pa ga omejijo kmetje sami.
Mumbwa je tudi mesto, kjer živi pater Stanko Rozman. Ker je v bistvu on ta, ki je postavil bolnišnico in povezavo, da smo sploh lahko tu, smo ga obiskali. Lepo se je skladalo s podaljšanjem naših viz, tako smo popoldne preživeli pri njem na kosilu in ob taroku. Pokazal nam je tudi njegov vrt - toliko različnega sadja, da vseh imen niti ne poznam - papaje, mangoti, pomaranče, limone, kava, guava,... Potem nas je odpeljal domov. Ker ima le dvosed pick-upa, smo se peljali odzadaj v tovornem delu, čisto po afriško. Zanimiva izkušnja. Sama Mumbwa kot mesto pa na prvi pogled izgleda vse prej kot to. Glavna ulica ima asfalt, na vsaki strani ogromno malih trgovinic, prve trgovske centre šele gradijo. Mesto ima sicer 20.000 prebivalcev in po besedah patra Stankota tudi največjo župnijo v vsej Zambiji. Mumbwa je tudi mesto, ki je geografsko čisto v sredini države. Nekoč bi naj celo razmišljali, da bi to naj bilo glavno mesto, glede na svojo lego, a na koncu pa je le z tej “bitki” zmagala Lusaka.
Da ne bom izčrpal vsega materiala, bomo pustili Lusako do naslednjega tipkanja.
Z lepimi afriškimi pozdravi,
Ni komentarjev:
Objavite komentar